Rolety podtynkowe – systemy SP i SP-E
Systemy podtynkowe SP oraz SP-E przeznaczone są do stosowania przede wszystkim w nowo wznoszonych budynkach, ale także w obiektach już istniejących po dokonaniu niezbędnych zmian w obrębie nadproża. Istotną kwestią jest zaplanowanie zastosowania tego typu rozwiązań oraz sposobu ich montażu jeszcze na etapie projektowania budynku, co powala na efektywniejsze wykorzystanie ich walorów funkcjonalnych. Systemy SP oraz SP-E zapewniają doskonałą izolację termiczną, ponieważ nie ingerują w konstrukcję okna, drzwi i nadproża, nie naruszając tym samym bilansu energetycznego. Co więcej, produkty te doskonale wpasowują się w elewację budynku stanowiąc jej integralną część. Czoło skrzynki rolety stanowi jednocześnie podkład pod dowolny materiał wykończeniowy (np. tynk) dzięki czemu skrzynka staje się niezauważalnym elementem fasady budynku.
Elementy konstrukcyjne czyli pokrywa rewizyjna i prowadnice mogą być dopasowane kolorystycznie do stolarki okiennej. Podobnie jak w przypadku systemów adaptacyjnych, kurtynę rolety mogą stanowić profile wypełnione pianką, tworzywowe oraz ekstrudowane. Rolety w systemach podtynkowych mogą być wyposażone w siatkę przeciwinsektową, która zapewnia skuteczną ochronę przed insektami przy zachowaniu przepływu światła i świeżego powietrza do wewnątrz
Instytut Domów Pasywnych w Darmstadt (PHI) docenił właściwości rolet w systemach SP i SP-E. Organizacja ta wydała certyfikat dla skrzynek o wielkości 165 lub mniejsze, które w obu systemach, przy spełnieniu wymagań montażu zgodnych z certyfikatem mogą być z powodzeniem stosowane w budynkach o niskim zapotrzebowaniu na energię. Rolety SP i SP-E to systemy podtynkowe, w których skrzynka jest zabudowana a jej czoło stanowi jednocześnie podkład pod materiał wykończeniowy. Taka konstrukcja sprawia, że elementy rolety nie ingerują w konstrukcję okna ani nadproża, dzięki czemu szczelność budynku pozostaje nienaruszona. Systemy SP i SP-E zostały opracowane by zapewnić ochronę przed utatą ciepła a jednocześnie estetyczne wykończenie elewacji. Co ważne, prawidłowy montaż umożliwia wykorzystanie każdego okna, spełniającego wymagania Instytutu Domów Pasywnych, którego współczynnik przenikania ciepła okna Uw jest niższy od 0,80 W/(m²K) natomiast współczynnik Ug szyby nie przekracza poziomu 0, 70 W/(m²K).
Dostępne profile:
PT 37 – profil tworzywowy dla rolet zewnętrznych
PT 52 – profil tworzywowy dla rolet zewnętrznych
PA 37 – profil aluminiowy wypełniony pianką poliuretanową
PA 39 – profil aluminiowy wypełniony pianką poliuretanową
PA 40 profil aluminiowy wypełniony pianką poliuretanową
PA 43 – profil aluminiowy wypełniony pianką poliuretanową
PA 45 – profil aluminiowy wypełniony pianką poliuretanową
PA 52 – profil aluminiowy wypełniony pianką poliuretanową
PA 55 – profil aluminiowy wypełniony pianką poliuretanową
PE 41 – profil aluminiowy ekstrudowany
PE 55 – profil aluminiowy ekstrudowany
Dostępne kolory:
Kolor zależy od wybranego profilu.